Product Details
Welcome to Craft Supply Center!
Additional information
| Weight | 0.100 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 3 cm |
| Material | 100% Cotton, 100%Cotton |
| High-concerned chemical | None |
| Technics | Knitted |
| Function | Quick-Dry & Breathable |
| Type | Poplin Fabric |
| Feature | Environment Friendly |
| Style | PLAID |
| Type of Wholesale | Yes(>50 Pcs) |
| Pattern Type | Plain Dyed |
| Width | 145cm |
| Knitted Type | Weft |
| Product Type | Other Fabric |
| Nonwoven Technics | Stitch-Bonded |
| Product | Pure Cotton Poplin Fabric |
| Size | 0.5mx1.45m |
| Weight | About 185g/m |
| Features | Breathable, Soft, Skin-friendly, Light, Ventilate |
| Color | White, Black, Red, Orange, Pink, Green, Blue, Grey, Yellow |
| Application | Sewing Fabric |










Reviews